فشار خون

فشار خون از عوامل اصلی بیماری های عروق کرونر - نارسایی قلبی - بیماری های عروق مغزی (سکته مغزی) و نارسایی کلیه می باشد. درمان مناسب فشار خون در پیشگیری از موارد فوق و افزایش بقا اهمیت چشمگیری دارد. متاسفانه بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون یا از فشار خون خود خبر ندارند یا اهمیتی به درمان نمی دهند. 

بسیاری از بیماران فشار خون فاقد هرگونه علامت می باشند و همین امر باعث عدم پیگیری توسط بیمار می شود. فشار خون یک بیماری مزمن می باشد و بیماران نباید انتظار داشته باشند با یک دوره کوتاه مدت درمان فشار خون از بین رفته و در نتیجه درمان را قطع کنند. (به جز موارد خاص مانند اضطراب و... که فشار به طور موقت بالا رفته است)

درمان مناسب بیماران فشار خون نیاز به صبر و همکاری مناسب بیمار با پزشک است. سوالی که خیلی از بیماران می پرسند این است که علت فشار خون چیست؟ باید بدانیم بیش از ۹۰ درصد بیماران مبتلا به فشار خون فاقد هرگونه علت مشخصی هستند که به این موارد فشار خون اولیه گفته می شود و درمان طولانی مدت نیاز دارد و در کمتر از ۱۰ درصد موارد فشار خون علت های مشخصی پیدا می شود که به این موارد فشار خون ثانویه گفته می شود که با درمان علت ایجادکننده فشار خون از بین می رود. بعضی از موارد ثانویه فشار خون شامل نارسایی مزمن کلیه - تنگی شرایین کلیه  - بعضی از دارو ها و افزایش هرمون ها و... است.

طراحی توسط فناوری اطلاعات میسا